Scores & Schedules

For other Sports News & Info, visit the R&J Sports Blog


 — 

Thursday, May 24, 2018
Baseball
8A East Subsection Quarterfinal – #8 Red Lake 0 at #1 Fosston 10
Park Rapids at Bagley 4:30 PM

8A West Subsection Play-in – Red Lake County 9 vs. Northern Freeze 7
8A West Subsection Quarterfinal – Red Lake County 6 vs. Ada-Borup/NC West 9
Boys Golf
8A North Sub-Section –
8A South Subsection – at Longbow
Girls Golf
8A South Subsection – at Longbow
Other
Dakota Cat Mod Shootout at Norman County Raceway 7:00 PM on KRJB

IMCA Modifieds

A Feature 1: 1. 17-Michael Greseth, [1]; 2. 10-Austin Arneson, [8]; 3. 4V-Billy Vogel, [3]; 4. 3S-Jesse Skalicky, [4]; 5. 40-Rob VanMil, [10]; 6. 99B-Bryce Borgen, [5]; 7. 72-Dave Shipley, [9]; 8. 9-Billy Kendall, [6]; 9. 88B-Brady Petermann, [11]; 10. 60-Tyler Hall, [12]; 11. 8-Kevin Bliese, [15]; 12. 25-Jamie Trautner, [16]; 13. 99-Cale Arneson, [7]; 14. 57-Tom Cummings, [14]; 15. 69-Justin Jones, [13]; 16. 20-Dev Malmlov, [2]

Heat 1: 1. 99-Cale Arneson, [1]; 2. 10-Austin Arneson, [7]; 3. 9-Billy Kendall, [5]; 4. 17-Michael Greseth, [3]; 5. 99B-Bryce Borgen, [4]; 6. 88B-Brady Petermann, [2]; 7. 69-Justin Jones, [8]; 8. (DNF) 57-Tom Cummings, [6]

Heat 2: 1. 20-Dev Malmlov, [2]; 2. 4V-Billy Vogel, [1]; 3. 3S-Jesse Skalicky, [6]; 4. 72-Dave Shipley, [8]; 5. 40-Rob VanMil, [7]; 6. 60-Tyler Hall, [5]; 7. 8-Kevin Bliese, [3]; (DQ) 25-Jamie Trautner, [4]

Midwest Modifieds

A Feature 1: 1. 71-Dustin Strand, [2]; 2. 2G-Brock Gronwold, [3]; 3. 5-Aaron Blacklance, [5]; 4. 33-Jeff Nelson, [4]; 5. 7T-Joseph Thomas, [7]; 6. (DNF) 17-Lance Schill, [1]; 7. (DNF) 27B-Wyatt Bertram, [6]

Heat 1: 1. 71-Dustin Strand, [4]; 2. 5-Aaron Blacklance, [1]; 3. 17-Lance Schill, [6]; 4. 2G-Brock Gronwold, [5]; 5. 33-Jeff Nelson, [7]; 6. 27B-Wyatt Bertram, [2]; 7. (DNF) 7T-Joseph Thomas, [3]

Hobby Stocks

A Feature 1: 1. 31X-Tim Shiek, [1]; 2. 3XL-Brad Orvedal, [4]; 3. 14-Alyssa White, [3]; 4. 11S-William Smith, [2]; 5. 106-Eric Novacek, [5]; (DNS) 73-Todd Gettel,

Heat 1: 1. 31X-Tim Shiek, [4]; 2. 3XL-Brad Orvedal, [1]; 3. 14-Alyssa White, [5]; 4. 11S-William Smith, [6]; 5. (DNF) 106-Eric Novacek, [3]; (DNS) 73-Todd Gettel,

IMCA Sport Mods

A Feature 1: 1. 3X-Andy Wagner, [2]; 2. 8J-Luke Johnson, [6]; 3. 3W-Aaron Wetterlin, [10]; 4. 40-Chris VanMil, [3]; 5. 76-Reile Sailer, [5]; 6. 51-Kelly Jacobson, [4]; 7. 19D-Noah Metzger, [8]; 8. 13C-Paul Colvin, [9]; 9. (DNF) 47-Kreig Kasin, [7]; 10. (DNF) 29-Greg Schilling, [1]

Heat 1: 1. 3X-Andy Wagner, [1]; 2. 8J-Luke Johnson, [3]; 3. 19D-Noah Metzger, [4]; 4. 13C-Paul Colvin, [2]; 5. 29-Greg Schilling, [5]

Heat 2: 1. 76-Reile Sailer, [1]; 2. 40-Chris VanMil, [2]; 3. 51-Kelly Jacobson, [4]; 4. 3W-Aaron Wetterlin, [5]; 5. 47-Kreig Kasin, [3]

Stock Cars

A Feature 1: 1. 40-Rob VanMil, [3]; 2. 219-Brandon Schmidt, [4]; 3. 21-Tim Church, [1]; 4. 4-Rick Schulz, [2]

Heat 1: 1. 4-Rick Schulz, [4]; 2. 40-Rob VanMil, [3]; 3. 21-Tim Church, [2]; 4. 219-Brandon Schmidt, [1]

Softball
South Sub-Section 8A Loser Out – Ada-Borup/NC West 17 vs. Lake Park-Audubon 7
Lake Park Audubon held a lead going into the fifth inning, but a couple of miscues by the Raider defense and big hits from the Ada-Borup/Norman County West Cougars tied the game before AB/NCW scored 10 runs in the sixth inning to pick up the win and advance to the next round. 

LPA: 014 200 - 7 runs, 10 hits, 4 errors, 11 LOB
AB/NCW: 210 0410 - 17 runs, 13 hits, 5 errors, 6 LOB

WP: Ariel Johnson - 6 IP, 7 runs (2 ER), 10 hits, 3 Ks, 5 BB
LP: Maria Miosek - 5 1/3 IP, 11 runs (6 ER), 9 hits, 2 Ks, 4 BB

Ada-Borup/Norman County West:
Breanna Qualley - 3/4, 2 RBI, 2 runs
Ivy Johnson - 1/5, 3 Runs, RBI
Emily Sip - 3/4, RBI, 2 runs

Lake Park Audubon:
Kelsey Thompson - 3/4, Double, 2 runs
Shadaisa Stalberger - 1/3, 2 runs
Paris Roy - 1/2, Double, RBI, 2 BB
South Sub-Section 8A Semifinal – #2 Ada Borup/NCW 6 vs. #3 Mahnomen/Waubun 13
Mahonmen Waubun had the bats come alive late, pounding out 13 runs over the final three innings to pick up the come from behind win over Ada-Borup/Norman County West. Mahnomen Waubun had 11 of thier 12 total hits, stole 10 bases as a team and scored all 13 of their runs after entering the fifth inning trailing by four runs.

Mah/Wau: 000 045 4 -13 runs, 12 hits, 2 errors, 10 LOB
AB/NCW: 031 000 2 - 6 runs, 11 hits, 3 errors, 8 LOB

WP: Danielle Richey - 7 IP, 6 runs, 8 Ks, 11 hits, 5 BB
LP: Zoey Johnson - 6 IP, 13 runs, 6 Ks, 12 hits, 10 BB

Ada-Borup/Norman County West:
Breanna Qualley - 2/2, RBI, run, 2 BB
Kora Kritzberger - 2/4, Double, RBI, run
Bailee Brommenschenkel - 2/3, RBI, run, BB

Mahnomen/Waubun:
Rachel McArthur - 3/5, Double, 5 RBI, run
Sydney Bly - 2/3, Homerun, 3 runs, RBI, 2 BB, 3 SB
Molly Mertens - 1/3, Triple, 2 runs, RBI, BB, SB
South Sub-Section 8A Championship – NCE-UH 6 vs. Mahnomen/Waubun 0
Behind a 16 Strikeout performance by pitcher Ryah Opsahl, the Norman County East Ulen Hitterdal Titans are 8A South Subsection Champions, shutting out the Mahnomen Waubun Thunderbirds 6-0 in East Grand Forks.  Opsahl and the Titans carried a perfect game through four innings, and had a no hitter until the Thunderbirds finally connected wit two outs in the top of the seventh inning.  The Titans advance as the #1 seed from the South, and the Thunderbirds will be the #2 seed coming into Tuesdays action in Ada.

NCEUH 6 runs 7 hits 1 error 6 runners left on base (21-2 record)
Mah/Wau 0 runs 1 hit 2 errors 1 runner left on base (9-9 record)

WP Ryah Opsahl 7 innings 1 hit 16 K's  87 pitches
LP Deondra Jackson 6 innings 6 runs 1 K 2BB 1HBP 88 pitches

NCEUH - Amber Eken 1-3 2Run Home Run in 2nd inning, Alexa Mortenson, Ryah Opsahl with runs, Mariah Stueness RBI
MW - Brittany Lefebvre 1-3
 
South Sub-Section 8A Semifinal – #1 NCEUH 14 vs. #5 Lake Park Audubon 0
The Titans sent 16 players to bat in the bottom of the first inning, scoring 10 runs in the first, and ran away with the semifinal victory over Lake Park Audubon.

NCEUH 14 runs 14 hits 0 errors 6 runners left on base
LPA 0 runs 2 hits 2 errors 1 runner left on base

WP - Alexa Mortenson 4 innings 9K's 1 Hit allowed
LP - Carli Eckar 4 innings 2BB 3HBP 14 runs allowed

NCEUH - Alivia Mortenson 3-4, Corie Peterick 2-2, Alexa Mortenson 2-3
LPA - Kelsey Thompson & Shadasia Stalberger each with a hit

Track
Sub Section 29 meet at Baudette –
Sub Section 30 Meet – at Pelican Rapids

Friday, May 25, 2018
Other
Dakota Cat Mod Shootout at Red River Valley Speedway 7:00 PM

Tuesday, May 29, 2018
Girls Golf
ND State Golf –
The 2018 NDHSAA State B Girls and Boys Golf Tournaments will be held May 29-30. 
NDHSAA Class B Girls tournament action will be played in Hankinson at Dakota Winds Golf Course located at 16849 102nd St. SE, Hankinson, ND 58041 with Kent Dennis serving as tournament manager.
 
The 2018 NDHSAA Class B Boys state tournament will be held at Maple River Golf Club located at 3666 163rd Ave. SE, Mapleton, ND 58059 with Chris Larson serving as tournament manager.
                       
Play begins at 9:00 a.m. local time Tuesday, May 29 and 8:00 a.m. Wednesday, May 30 for both events.
 
Section 8A Day 1 – at Bemidji Town & CC

Wednesday, May 30, 2018
Girls Golf
Section 6A Day 1 – at Lakeside (Perham)
Section 8A Day 2 – at Bemidji Town & CC

Thursday, May 31, 2018
Baseball
ND State Baseball Tournament –
Girls Golf
Section 6A Day 2 – at Lakeside (Perham)
Other
Meet & Greet Night at Norman County Raceway 7:00 PM on KRJB
Softball
ND State Softball Tournament –